6mm 168led 24V 2835 Micro Cool White LED Strip
Product Feature
There are 168 2835 SMD LEDs in per meter, and they are quite near together, which makes the light even and bright. The light strip is only 6mm broad, so it is light and thin whcih makes it easy to place in tight spaces and hide well.
The thinnest strip has a color rendering index (CRI) of up to 95, which means it accurately reproduces colors which make lit things look more natural and bright. It lasts more than 50,000 hours, which means less maintenance and replacement costs and less often.
Light strips usually feature a strong adhesive backing that lets them stick directly to different surfaces. They can also be chopped to fit specific length needs.
If you are looking for the most economical white LED strip, then this 168 leds/m 6mm LED strip can be considered. Don’t worry about the obvious voltage drop due to the high density of 168 LEDs/m. After testing, 24V voltage can completely solve the voltage drop problem. 5M/Roll is the standard specification of this light strip. Discounted prices for large quantities.
Super high density of 168 LEDs/m for uniform lighting effects, ideal for spotless neon light or aluminum profile light. Versatile 3000K 4000K 6000K white light. 24V input, long running distance. One meter consumes 9 watts, one roll 5m/16.4ft consumes 45 watts. 0 to 100% brightness adjustable via external led light dimmer or dimmable led driver.
Click here to learn more about the Thinnest LED Strip and other products:
Addressable LED Strip Wires Non-waterproof COB LED Strip Connector CCT LED Strip Connector
SMD 3014 vs 3030 vs 2835 LED Flex Neon LED Strip Production Extrusion VS Tube Inserting 2200k vs 2700k vs 3000k LED Lighting
Product Specifications
| Item | Parameter |
|---|---|
| LED Strip Type: | 2835SMD |
| LED Chip: | Epistar super bright Chip |
| Working Temperature: | -4°F(-20℃)~122°F(50℃) |
| Storage Temperature: | -40°F(-40℃)~176°F(80℃) |
| Color Temperature: | 1800K / 2700K / 3000K/ 4000K/ 5000K/6000K |
| LED Quantity: | 168LEDs/m |
| PCB Width: | 6mm |
| Input Voltage(V): | 24V DC |
| Working Power: | 9W/M |
| Luminance: | 810LM/M |
| Beam Pattern: | 120° |
| CRI(Ra>): | 80/95 |
| Waterproof Rating: | IP20 |
| Lifespan: | 50,000+hours |
6mm 140led 24V 2835 Factory Price LED Strip Picture
Products You May Be Interested In:















