5mm 180led 12V 2835 900 leds Cool White LED Strip
Product Feature
Each meter contains 180 2835 model LED beads which make it the top-density type in the same width specification. Its high-brightness effect can meet the extremely high brightness requirements of scenarios such as key lighting and commercial displays.
The PCB board is only 5mm wide, which features a thin and light design. It can be easily embedded in narrow Spaces such as cabinet gaps and display cabinet frames. The entire roll contains 900 LED beads, which allow it to cover large areas without frequent splicing, reducing the risk of poor contact at the splicing points and simultaneously enhancing installation efficiency. ,
The LED strip can present a refreshing and transparent white light. Visually, it appears cleaner and brighter, and can restore the true color of objects to the greatest extent, which avoids the color cast problem caused by warm light. It is suitable for scenarios such as office areas, laboratories, and electronic product exhibition halls
The back comes with 3M strong adhesive. After cleaning the installation surface, you can directly stick it on. Every three leds form a cutting unit, and the length can be cut according to actual needs.
900leds on 5 meters 5mm strip makes the strip very high density. If the LED strip to a surface distance of less than 8mm, then this dense LED strip is the right choice to make dotless illumination. For home decoration to enhance the aesthetic appeal and functionality of living spaces. They are used under cabinets, along staircases, behind televisions, and in coves to create ambient lighting.
Each LED can be cut super dense 12V SMD 2835 LED strip, with three white light color temperatures: warm white 3000K, neutral white 4000K, and daylight white 6000K, which brings you even lighting experience. Easy to hide in narrow spaces, offering more flexible installation and layout options.
Click here to learn more about the Thinnest LED Strip and other products:
UV Black Light LED Strip Tunable White CCT LED Strip High Efficiency LED Strip Mood Ambient Lighting for Living Room with Neon Strip Light
DMX LED Strip vs SPI LED Strip LED Strip Troubleshooting—Wiring Selection
Product Specifications
| Item | Parameter |
|---|---|
| LED Strip Type: | 2835SMD |
| LED Chip: | Epistar super bright Chip |
| Working Temperature: | -4°F(-20℃)~122°F(50℃) |
| Storage Temperature: | -40°F(-40℃)~176°F(80℃) |
| Color Temperature: | 1800K / 2700K / 3000K/ 4000K/ 5000K/6000K |
| LED Quantity: | 180LEDs/m |
| PCB Width: | 5mm |
| Input Voltage(V): | 12V DC |
| Working Power: | 9W/M |
| Luminance: | 810LM/M |
| Beam Pattern: | 120° |
| CRI(Ra>): | 80/95 |
| Waterproof Rating: | IP20 |
| Lifespan: | 50,000+hours |
5mm 180led 12V 2835 900 leds Cool White LED Strip Picture
Products You May Be Interested In:
















