5mm 168led 24V 2835 840 leds Warm White LED Strip
Product Feature
The light is soft and not too bright, with a natural warmth that makes the room feel snug and comfortable. It uses warm white light (usually 2700K–3000K). Good for places like bedrooms, restaurants, bed and shops.
Low-voltage transmission reduces voltage loss, which keeps the brightness of the whole strip consistent, even when it is mounted continually. This stops brightness changes or light decay that can happen when voltage changes.
These strips are usually divided into six-LED units, which lets you trim them to any length you need for installation. The high-adhesive backing makes it easy to install without any complicated tools.
This 168leds per meter super narrow 5mm width strip can ensure 8mm height aluminum profile no dot and linear lighting. Because of 24v input, every 6 leds cuttable namely 36mm cuttable as one unit. Despite their small size, ultra slim LED strips are equipped with very bright LED chips. They offer a significant amount of light, ensuring that workspaces are well-lit. Their durability also means they have a longer lifespan which reduces the need for frequent replacements.
2835 SMD 24V led light strip is mainly suitable for bedroom, study, exhibition hall, display cabinet, cabinet, museum, shop, shopping center, jewelry store, brand chain store, counter lighting, floor contour, beam, etc.
Click here to learn more about the Thinnest LED Strip and other products:
Underwater IP68 LED Strip Weatherproof LED Strip Free Cut LED Strip How To Choose The Right Addressable LED Strip
A Comprehensive Guide To LED Strip Lights For Gaming Step Stair Lighting With Individually Addressable LED Strip
Product Specifications
| Item | Parameter |
|---|---|
| LED Strip Type: | 2835SMD |
| LED Chip: | Epistar super bright Chip |
| Working Temperature: | -4°F(-20℃)~122°F(50℃) |
| Storage Temperature: | -40°F(-40℃)~176°F(80℃) |
| Color Temperature: | Warm White(3000K), Daylight White(6000K) |
| LED Quantity: | 168LEDs/m |
| PCB Width: | 5mm |
| Input Voltage(V): | 24V DC |
| Working Power: | 9W/M |
| Luminance: | 810LM/M |
| Beam Pattern: | 120° |
| CRI(Ra>): | 80/95 |
| Waterproof Rating: | IP20 |
| Lifespan: | 50,000+hours |
5mm 168led 24V 2835 840 leds Warm White LED Strip Picture
Products You May Be Interested In:
















