5mm 144led 12V 2835 720 leds LED Strip
Product Feature
Low-voltage DC 12V monochrome 2835SMD flexible LED light strips, using Epistar chips which contain 720 LEDs per approximately 5 meters, sold in rolls.
Our narrow-edge 5mm wide flexible LED light strip is soft in texture and easy to bend and install. The product comes with adhesive backing and can be adhered to almost all surfaces. The light strip can be cut into sections with three LEDs and the required length can be customized according to the project requirements.
The high color rendering index (+95 CRI) makes the colors more vivid, far exceeding traditional LEDs, and its color quality is almost comparable to that of incandescent lamps.
This 12V LED light strip is highly suitable for indoor application scenarios such as retail stores, supermarkets, museums, galleries, and photography, where high requirements are placed on display effects, appearance, and color depth. It is also applicable to both home and professional lighting fields.
5mm 144leds strip is our newly launched product that can fit lower height aluminum, not higher than 9mm with uniform lighting and a dotless look. each 3leds cuttable, namely each 21mm cuttable. Ideal for cabinet lighting which needs a slim cut and slim width strip light. Due to their slim profile, these LED strips can be installed in tight spaces without affecting the structure or aesthetics of the cabinetry. They emit very little heat, making them safe to touch and minimizing the risk of fire.
The ultra-narrow width 5MM white flexible LED light strip has the characteristics of soft light, 3000K soft white, or 6000K pure white light color temperature, small size, energy saving, low carbon environmental protection, no radiation and no strobe. The white light bar is malleable, can be fixed on an uneven surface, and can be bent into any text and graphics required.
Click here to learn more about the Thinnest LED Strip and other products:
RGBW LED Strip RGBWW RGB + CCT LED Strip Thinnest COB LED Strip Addressable COB LED Strip
Are Outdoor LED Neon Signs Right For Your Project? How to Pick the Best Light for LED Aquarium Lights 4500k vs 5500k vs 6000k for Architectural Lighting
Product Specifications
| Item | Parameter |
|---|---|
| LED Strip Type: | 2835SMD |
| LED Chip: | Epistar super bright Chip |
| Working Temperature: | -4°F(-20℃)~122°F(50℃) |
| Storage Temperature: | -40°F(-40℃)~176°F(80℃) |
| Color Temperature: | 1800K / 2700K / 3000K/ 4000K/ 5000K/6000K |
| LED Quantity: | 144LEDs/m |
| PCB Width: | 5mm |
| Input Voltage(V): | 12V DC |
| Working Power: | 9W/M |
| Luminance: | 810LM/M |
| Beam Pattern: | 120° |
| CRI(Ra>): | 80/95 |
| Waterproof Rating: | IP20 |
| Lifespan: | 50,000+hours |
5mm 144led 12V 2835 720 leds LED Strip
Products You May Be Interested In:
















