4mm 60led 12V 2835 Single Color Small Space LED Strip
Product Feature
This narrow white 2835 LED strip is 4mm wide and has 60 LEDs per meter and 300 LEDs per roll. It has a very high density and brightness. You can clip the strip every 3 LEDs (50mm) at 12V. The 2835 LED strip needs to be plugged into a 12V LED power supply because it is made for low-voltage DC12V input.
You can hard-wire the two bare wires at either end to a switching power source or connect them into a DC plug for plug-and-play power. This white LED strip uses 2835 SMD LEDs and comes in many color temperatures: such as 3000K Warm White, 4000K Natural White, 6000K Daylight White, 9000K Cool White and so on.
This small, thin LED strip is great for creative lighting projects since it creates amazing light effects that make your home feel more inviting. If you want to be able to dim the lights, the tiny touch dimmer controller and remote control kit are great options.
With a PCB width of just 4mm, it fits perfectly in tight spaces. Its excellent flexibility allows bending and shaping to adapt to various curves and contours, which meet the demands of customized lighting designs.
If the space can fit this 4mm LED strip, it is quite cost-effective to use the 60 LEDs per meter LED strip. The flexibility of these LED strips also means they can be bent and shaped to follow curves and contours, making them ideal for custom lighting designs. 5W per meter is low power consumption, so less heat is generated and a longer lifespan of 50000 hours.
The ultra-narrow width 4MM white flexible LED light strip has the characteristics of soft light, 3000K soft white, or 6000K pure white light color temperature, small size, energy saving, and low carbon environmental protection.
Click here to learn more about the Thinnest LED Strip and other products:
Addressable LED Strip Wires Non-waterproof RGB LED Strip RGBW LED Strip
5V vs 12V vs 24V LED Strip? Flex Neon LED Strip Production Extrusion VS Tube Inserting SMD2835 LED In Voltage 3V 6V 9V 18V 36V and 54V
Product Specifications
| Item | Parameter |
|---|---|
| LED Strip Type: | 2835SMD |
| LED Chip: | Epistar super bright Chip |
| Working Temperature: | -4°F(-20℃)~122°F(50℃) |
| Storage Temperature: | -40°F(-40℃)~176°F(80℃) |
| Color Temperature: | 1800K / 2700K / 3000K/ 4000K/ 5000K/6000K |
| LED Quantity: | 60LEDs/m |
| PCB Width: | 4mm |
| Input Voltage(V): | 12V DC |
| Working Power: | 5W/M |
| Luminance: | 450LM/M |
| Beam Pattern: | 120° |
| CRI(Ra>): | 80/95 |
| Waterproof Rating: | IP20 |
| Lifespan: | 50,000+hours |
4mm 60led 12V 2835 Single Color Small Space LED Strip Picture
Products You May Be Interested In:
















