15mm 60led 24V 5050 5 In 1 LED RGBWW Underwater LED Strip
Product Feature
The RGBWW LED light strip integrates five light sources: red, green, blue, cool white, and warm white. This provides a wider color range and meets diverse lighting needs.
Each meter has 60 LEDs, while a 5-meter roll has 300 LEDs. People can choose between models with a CRI of 90 or 95 that perfectly reproduce natural colours and give off professional-quality lighting effects that operate in homes and workplaces.
LED light strips are quite popular in the lighting market since they are very bright, come in a multitude of colours, and require less energy. There are many different lights of the RGBWW kind that can be utilised for numerous ways, such setting the mood or lighting up a work place.
It uses a low-voltage 24V DC power supply, which is safer than light strips that use high voltage. This makes it great for usage at home and underwater, where the risk of getting shocked is lower.
This RGBWW LED strip is IP68 grade which means it can be used underwater 1 meter depth such as swimming pool, create vivid lighting impact, allows the strip to produce a wide spectrum of colors, such as millions of shades of RGB colors, as well as adjustable white light ranging from warm to cool white temperatures, so makes the atmosphere quite romantic.
DC24V operation. 5050 5 in 1 LED, RGB color + Warm white color + cool white color in one LED. More color options and good color mixing. IP20/IP65/IP67/IP68 waterproof ratings for indoor lighting and outdoor lighting.
Click here to learn more about RGBWW LED Strip and other products:
Constant Current LED Strip RGBWW RGB+CCT COB LED Strip Outdoor LED Strip Lights 5V vs 12V vs 24V LED Strip?
RGBIC Vs. RGBWW Vs. RGBCCT LED Strip RGB Vs. RGBW Vs. RGBWW LED Strip How to Control RGBWW LED Strips with ESP32
Product Specifications
| Item | Parameter |
|---|---|
| LED Strip Type: | 5050SMD |
| LED Chip: | Epistar super bright Chip |
| Working Temperature: | -4°F(-20℃)~122°F(50℃) |
| Storage Temperature: | -40°F(-40℃)~176°F(80℃) |
| Color Temperature: | RGBWW |
| LED Quantity: | 60LEDs/M |
| PCB Width: | 15mm |
| Input Voltage(V): | 24V DC |
| Working Power: | 18W/M |
| Luminance: | – |
| Beam Pattern: | 120° |
| CRI(Ra>): | 80/95 |
| Waterproof Rating: | IP68 |
| Lifespan: | 50,000+hours |
15mm 60led 24V 5050 5 In 1 LED RGBWW Underwater LED Strip Pictures
15mm 60led 24V 5050 5 In 1 LED RGBWW Underwater LED Strip Applications
Products You May Be Interested In:















